Realizacje

"Cztery Kumy” to zrealizowany przez nas projekt czterech siostrzanych domów z bali w miejscowości Stryszawa k. Zawoi. Domki znajdują się ok. 10 minut spacerem od domków „Za lasem”.

„Cztery Kumy” to domy wykonane z litych bali świerkowych, techniką zrębową wg autorskiego projektu.

Domy z bali zostały usytuowane na wysokości ponad 750 m n.p.m. gdzie z przestronnego tarasu rozpościera się przepiękny widok na Babią Górę i Policę.

Domy z bala zostały usytuowane na działkach między 4-4,8 ara posiadające także dostęp do wspólnej części drogowo-parkingowej.

Każdy dom z bali składał się z dwóch kondygnacji tj. parteru i poddasza, gdzie zaplanowano dwie duże sypialnie o pow. ok 20 m2 z czego jedna posiadała dodatkowo przeszklony balkon.

Na parterze z kolei do dyspozycji gospodarzy zaplanowano przestronny salon z kominkiem z panoramicznym widokiem 3,6m (okno) oraz wyjściem na 21m2 taras. W północnej części domu mieściła się jadalnia z aneksem kuchennym, przestronna łazienka z sauną oraz wiatrołap.

Nazwa projektu: „Cztery Kumy” wywodzi się od czterech kuzynek, które mieszkały w Zawoi obok siebie. Były to czasy kiedy mało kto ogradzał się płotem, a każdy każdemu pomagał  w opiece dzieci i innych codziennych obowiązkach tj. sianiu, wypasaniu krów czy owiec. Święta również obchodzono razem tj. z rodziną oraz sąsiadami. Był to także istny raj dla dzieci, które biegały po polach i lasach, budowały tamy w okolicznych "potokach", przenosiły żaby między sadzawkami i bawiły się w chowanego, to na strychu bądź w stodole, to w jednym to drugim domu. Komputerów i telefonów komórkowych nie było, ale telewizory już tak … ale kto tam sobie głowę zawracał telewizorem!…ważniejsze było pójść pobajdurzyć po sąsiedzku, albo popsocić „na polu”.
Klimat dużej swobody i przyjaźni panuje tu do dziś mimo, iż zmiany cywilizacyjne dotarły także i tu.

 


 

Cztery Kumy - domy z bali

 

Cztery Kumy - wspomnienia