O nas i naszych domach

Kim jesteśmy i czym się zajmujemy? 

Jesteśmy zespołem fachowców znających się każdy na swojej profesji, począwszy od aspektów prawnych, architektury, prac ziemnych, stricte budowlanych, ciesielskich, stolarskich, elektrycznych i wielu innych, którzy uwzględnią uwagi innych  i dzięki temu podejmują zoptymalizowane decyzje. Żaden z nas nie zna się „na wszystkim”.

Nad realizacją całości inwestycji pracuje nas w różnym czasie ok 40-60 osób, w zależności jak wiele innych marzeń dodatkowych zleconych przez Państwa mamy do zrealizowania.

Co właściwie robimy? Sprawdzamy stan prawny działek, testujemy działki zarówno latem jak i zimą, tak aby nic Państwa na przyszłość nie zaskoczyło, optymalizujemy ich wielkość i układ, zapewniamy niezbędne media, negocjujemy ceny, dobieramy optymalny materiał który będzie służył na lata ale będzie także estetyczny i nieinwazyjny dla zdrowia, projektujemy autorskie projekty wsłuchując się w Państwa oczekiwania, wyposażamy domki we wszelkie możliwe media, które będą łatwe w użytkowaniu, bezpieczne i niedrogie w eksploatacji, projektujemy wnętrza i potem odzwierciedlamy je w naszych drewnianych domach, a na końcu jeszcze przez jakiś czas pomagamy Państwu zakorzenić się i rozmieszkać na dobre już w Waszym wymarzonym domu w górach. A w wszystko to dzięki wielkiej frajdzie jaka napędza nas przy scalaniu tych wszystkich elementów łączących się  docelowo w całość. 

Możemy także w wolnych terminach zrealizować budowę na zlecenie.

Dlaczego nasze gotowe domy w górach?
Nasze domy stanowią ponadprzeciętną alternatywę w stosunku do popularnych apartamentów w górach na sprzedaż dostępnych w różnych turystycznych miejscowościach Polski.
Co wyróżnia naszą ofertę?
Otóż niepowtarzalny charakter domów, spokojne i ciche otoczenie,  czystsze powietrze aniżeli w zatłoczonych miejscowościach gdzie panuje znacznie większy smog, bogata infrastruktura rekreacyjna i turystyczna, piękne widoki, szybsza stopa zwrotu z inwestycji niż w wielkich miejscowościach turystycznych ze względu na niższe nakłady inwestycyjne a wysoki popyt na wynajem, wysoka precyzja i wysoka jakość  materiałów i wykonania a także szeroki wachlarz aranżacyjny zarówno samych domów, ich drewnianych wnętrz  (w zależności od potrzeb), jak i przestrony teren wokół naszych górskich chat, który umożliwia realizację całej gamy pomysłów rekreacyjno-wypoczynkowych.
Realizujemy cały proces za Państwa, począwszy od nabycia właściwej nieruchomości aż po wyposażenie wnętrz i aranżację ogrodu.

 
Dlaczego domy z bali?

Domy z bali drewnianych mają swój niepowtarzalnych walor ekologiczny, zdrowotny i estetyczny.
Ponadto przewagą domu z półbali jest technologicznie zmniejszone natężenie pracy drewna,  a tym samym powstawanie nadmiernych strzelin, które mogą  istotnie wpłynąć na energooszczędność.

100% biodegradowalny materiał budowlany - Drewniane domy z bali litych czyli bez dodatkowych domieszek,  materiałów budowlanych np. gwoździ same w sobie mają charakter stricte naturalny i zgodny z naturą tzn. wytwarzane są przez naturę i biodegradowalne w 100%.

Naturalny filtr powietrza - Drzewo jako naturalny materiał budowlanych posiada ponadto dodatkową przewagę nad pozostałymi materiałami budowlanymi, to to że jest naturalnym oczyszczaczem powietrza gdyż pochłania dwutlenek węgla z atmosfery i wiąże go w strukturze swoich włókiem, co powoduje że oczyszcza atmosferę.

Energia cieplna – naturalny izolator i regulator – drewno jest naturalnym izolatorem ciepła co oznacza że energię cieplną, którą pozyskuje zewnątrz w postaci promieniowania słonecznego, czy z wnętrza poprzez ogrzewanie domu w okresie grzewczym, akumuluje w swojej strukturze i dopiero stopniowo je oddaje to tj. po okresie ok dwóch tygodni, przy  występujących w danym czasie dużych różnicach temperatur. Stąd budynek w przeciwieństwie do tradycyjnej technologii murowanej jest znacznie bardziej energooszczędnym w użytkowaniu materiałem budowlanym, gdyż szybko się nie wychładza.

W okresie z kolei wzmożonych upałów drewno działa jak naturalny klimatyzator to oznacza, że podczas upalnych dni  przez okres około dwóch tygodni (w zależności od grubości drewna i jego struktury) w domu panuje z kolei nadal miły odczuwalnie chłód, gdyż budynek nie jest przegrzany, gdyż ciepło nie wnika dynamicznie przez strukturę ścian zewnętrznych.

Przyjazny dla zdrowia - Dodatkową przewagą domu z bali litych jest to że są przyjazne dla zdrowia w porównaniu do tradycyjnych budynków, gdzie przy długim użytkowaniu wydłużają długość życia co zostało udowodnione w wyniku badań przeprowadzonych w Austrii na uczniach szkoły  zbudowanej z drewna i wyposażonej w drewniane meble. Efekt to znacznie większa koncentracja i znacznie wolniejsze tempo serca.

Mobilny – to już mniej popularny charakter przynajmniej w naszej kulturze w stosunku do mieszkańców USA czy Kanady, gdzie niejednokrotnie właściciele domów przy zmianie pracy zabierają ze sobą także swój dom. Domy z drewna, m.in.  domy z bali posiadają także tę zaletę, na co dowodem jest chociażby Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, która zmieniła swoją pierwotną lokalizacje na przestrzeni wieków – tzn. została rozłożona, przeniesiona i złożona ponownie.

Precyzja ciesielska i hołd tradycji rzemiosła - Domy z drewna mają swoją niepowtarzalną estetykę, oraz wzornictwo, które zawiera w sobie pokoleniową tradycję za tym stojącą, bez wglądu na technologię z jakiej zostały wykonane. Każdy zakątek świata, czy Polski cechuje inna charakterystyka sposobu łączenia różnych elementów budowlanych z drewna jak i jego zdobnictwa czy to w charakterze szkieletu drewnianego (który także występował w Zawoi/Stryszawie) czy też budynku z bali litych w technice zrębowej.
Zarówno konstrukcja szkieletowa jaki i masywna w technice zrębowej aby wyglądała estetycznie i była energooszczędna powinna wiązać się z precyzją rzemieślniczą w obróbce drewna, tak aby poszczególne elementy schodziły się precyzyjnie ze sobą eliminując w jak największym stopniu powstawanie mostków termicznych.
Nasze domy ponadto posiadają dodatkowe technologiczne zabezpieczania na styku łączenia się bali.

 

Często zadawane Pytania

Czy domy z bali są bezpieczne?
Niejednokrotnie osoby zainteresowane domami drewnianymi pytają czy dom jest bezpieczny i czy się nie zapali.
Otóż wszystko zależy od tego jak drewno jest przygotowane. Im powłoka litej powierzchni drewnianej jest bardziej gładka i struktura bardziej zwięzła w sobie tym znacznie mniejsze ryzyko rozprzestrzeniana się ognia, a w przypadku jego powstania większe prawdopodobieństwo zahamowania się jedynie na wierzchniej warstwie.
Historycznie nawet w naszym ustawodawstwie istniała norma, przy której ściana z drewna litego o grubości min. 12 cm była traktowana jako nierozprzestrzeniająca ognia i jest prawdopodobieństwo, że norma ta zostanie przywrócona.
Bez względu jednak na to jednak jakie panuje ustawodawstwo, najlepszym bezpieczeństwem nie tylko chroniącym nas od ognia ale innych zdarzeń losowych jest zdrowy rozsądek, który wiąże się z bezpiecznym użytkowaniem domu, ale i dalsze etapy prac które eliminują ryzyko pożaru –  a to m.in. jest naszym priorytetem na etapie dalszego wykańczania wnętrz.
Nasze domy są dodatkowo zabezpieczone ogniochronnie, przeciw grzybom oraz szkodnikom drzew.

Czy domy całoroczne z bali, czy półbali trzeba ocieplać?
Wiele osób zastanawia się  czy domy z bali trzeba ocieplać skoro są dobrym izolatorem?

Otóż wg  norm przeliczeniowych dla prawodawstwa polskiego domów z bali o charakterze całorocznym nie trzeba ocieplać jeśli posiadają on grubość ścian zewnętrznych min. 74 cm.
Oczywiście rożnie można podchodzić do tej kwestii od strony formalno - prawnej, niemniej jednak trzeba też uwzględnić fakt strefy klimatycznej w jakiej budynek jest posadowiony, gdyż to decyduje o tym jakie jest realne zapotrzebowanie energetyczne dla danego budynku co wynika z prostego faktu, że jeśli budynek mieszkalny jest posadowiony  rejonie o ostrym klimacie mając tu na względzie długość okresu zimowego oraz wysokość panujących temperatur (w szczególności długi okres utrzymywania się niskich temperatur bądź skrajnie niskich) wówczas zapotrzebowanie energetyczne będzie większe, co w konsekwencji może spowodować, że każdy materiał budowlany w tym drewno ulegnie przenikaniu zimna i trzeba będzie mocniej dogrzewać budynek.
Obecna lokalizacja naszych domków należy do obszarów strefy IV ( - 20 °C : -23 °C), ale trafiają się także znacznie ostrzejsze zimy, poniżej 30 °C.
Dochodzi dodatkowo pytanie czy jest to dom z poddaszem użytkowym czy nie. Jeśli z poddaszem użytkowym to oczywiście każde poddasze użytkowe powinno być ocieplone.
Nasze domy z bali są dodatkowo ocieplane, mimo iż w dużym stopniu wykorzystujemy także atut drewna, a także południowe usytuowanie naszych budynków oraz duże połacie szklane przez, które pozyskujemy dodatkową energię cieplną w słoneczne dni. 

Dlatego nasze domy są ciepłe i wg informacji jakie dotychczas otrzymaliśmy od naszych klientów średnie koszty ogrzania naszych domów z bali w całym kresie grzewczym  nie przekroczyły siedmiuset złotych (niezależnie od wariantów grzewczych przez nas zainstalowanych jakie wykorzystują w swoich budynkach) podczas gdy budynki były ogrzewane przez cały okres grzewczy różnicując jedynie temperaturę podczas pobytu w domu (powyżej 21 °C) oraz  ( 10 °C – 15 °C) podczas nieobecności.

Szarzenie domu drewnianego – co zrobić aby dom nie ciemniał?

Przyczyną dla której dom drewniany ciemnieje jest destrukcyjnych charakter promieniowania UV, które powoduje że celuloza ulega zniszczeniu i drewno wizualnie szarzeje (podobnie jest też z naszą skórą). Aby chronić drewno przed promieniowaniem UV należy stosować impregnaty z filtrami UV.
Do impregnacji naszych domów z bali stosujemy wyłącznie produkty ekologiczne bezpieczne dla zdrowia ,które powstają na bazie naturalnych olejów roślinnych (olej lniany, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej z ostu) oraz suszki jako substancja pomocnicza.

Jesteśmy członkiem

Wspieramy innych